Od początku lata strażacy JRG Końskie oraz większość jednostek OSP interweniowały już ponad 150 razy przy usuwaniu gniazd owadów, których jad może być niebezpieczny dla człowieka. Jak przypomina Główny Inspektorat Sanitarny, zwykle użądlenie, mimo że jest bolesne nie jest groźne. Kończy się na zaczerwienieniu i lekkiej opuchliźnie. Jednak w skrajnych przypadkach użądlenia pszczoły, osy, czy szerszenia, mogą spowodować wstrząs anafilaktyczny. Inspektorzy zwracają uwagę, że szczególnie niebezpieczne są osy. Zabicie jednego owada zazwyczaj powoduję atak pozostałych. Dzieje się tak dlatego, że w chwili zabicia rozrywa się woreczek jadowy, który uwalnia substancje chemiczną prowokującą inne osy do ataku.

Pierwsza pomoc w przypadku użądlenia 

Gdy już dojdzie do użądlenia, a osoba uczulona nie ma leków, powinna otrzymać wapno. Następnie należy przyłożyć zimny okład z lodu oraz jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.

Należy pamiętać, że u osoby z alergią skutki użądlenia mogą być natychmiastowe, dosłownie po paru minutach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego i zatrzymania akcji serca. Osoby silnie uczulone powinny mieć w pobliżu ampułko-strzykawkę z adrenaliną, którą stosuje się doraźnie domięśniowo w nagłych przypadkach ostrych reakcji alergicznych, wywołanych, np. przez ukąszenia i użądlenia owadów. Ale uwagą: środek należy przechowywać w lodówce lub w temperaturze poniżej 25 st. Celsjusza. W innym wypadku środek traci swoje właściwości.

R a d a

Żądlące owady wybierają kolory ciemne, więc aby zmniejszyć ryzyko użądlenia, lepiej nosić ubrania o jasnych kolorach. Najlepiej unikać – silnych perfum, płynów po goleniu, innych wonnych preparatów.

Źródło: gis.gov.pl

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Końskich

ul. Strażacka 14, 26-200 Końskie

Telefon kontaktowy

fax. 41 201 04 20

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

/30f5yv6oll/SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 36

Odwiedzin od 05.02.2019 2182

Kubik-Rubik Joomla! Extensions